home | Nederlands | English | Français
> blog
> photographs
> UCI cycling calendar
> it's your Tour!
> videos
> guestbook
> search engine
> my CV
> >> copyright <<



follow velowire on Instagram
   
  • Latest photos on this site:
RSS |

2012 UCI cycling calendar | 2012 Duo Normand

  • 2012 Duo Normand

    Date

    Took place on sunday 30 September 2012.

    France

    In the UCI calendar ...

    Europe Tour

    Result / Final classification

    1/ Luke Durbridge/Svein Tuft (Orica-GreenEDGE) - 1h05'19"
    2/ Alex Dowsett/Luke Rowe (Team Sky) - +1'03"
    3/ Robert Vrecer/Andreas Hofer (Team Vorarlberg) - +1'45"
    4/ Anton Vorobyev/Sergey Chernetsky (Itera-Katusha) - +2'05"
    5/ Damien Gaudin/Sébastien Turgot (Team Europcar) - +2'13"
    6/ Reinardt Janse van Rensburg/Jacobus Venter (MTN-Qhubeka) - +2'20"
    7/ Tom Zirbel/Scott Zwizanski (Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies) - '2'28"
    8/ Alexander Rybakov/Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) - +2'33"
    9/ Alexandr Pliuschin/Fabio Silvestre (Leopard-Trek Continental Team) - +2'52"
    10/ Pavel Kochetkov/Viacheslav Kuznetsov (Itera-Katusha) - +3'42"

    >> liste des partants et horaires de départs

    partants élite :

    30 15:44 MALACARNE Gaël (France) – DURET Sébastien (France) BRETAGNE SCHULLER – D.S. TREHIN Roger
    29 15:46 BARBARI Adel (Algérie) - CHAABANE Hichem (Algérie) VELO CLUB SOVAC - D.S. HAMZA Madjiid
    28 15:48 REINDERS Elmar (Pays-Bas) - KONING Peter (Pays-Bas) METEC CONTINENTAL - D.S. MEGENS Michel
    27 15:50 ZAKARIN Ilnur (Russie) - RYBAKOV Alexander (Russie) TEAM ITERA-KATUSHA - D.S. MOROZOV Nikolay
    26 15:52 JARRIER Benoit (France) - CUMONT Gaylord (France) VERANDA RIDEAU-U - D.S. POISSON Johan
    25 15:54 ANDRIJANOVS Reinis (Lettonie) - BOGDANOVICS Maris (Lettonie) ALPHA BALTIC-UNITYMARATON - D.S. ARTIS Jonas
    24 15:56 PAILLOT Yoann (France) - LAP0RTHE Christophe (France) TEAM LA POMME MARSEILLAISE - D.S. LECARPENTIER Freddy
    23 15:58 FRAZER Mauricio (Argentine) - TANOVITCHII Nicolae (Moldavie) STAR CYCLING – ATACAMA - D.S. FRAZER Laura
    22 16:00 WETTERHALL Alexander (Suède) – ANDERSON Jack (Australie) ENDURA RACING - D.S. SANS VEGA Alex
    21 16:02 THILL Tom (Luxembourg) – COENEN Johan (Belgique) TEAM DIFFERDANGE - D.S. GATTI Gabriel
    20 16:04 ZIRBEL Tom (Etats-Unis) - SWIZANSKI Scott (Etats-Unis) TEAM OPTUM - D.S. CARNEY Jonas
    19 16:06 BALCK Sébastian (Suède) - VON FOLSACH Casper (Danemark) TEAM CONCORDIA FORSIKKING - D.S. NICALAISSEN Kristian
    18 16:08 VRECER Robert (Slovénie) - HOFER Andréas (Autriche) TEAM VORARLBERG - D.S. KOFLER Johannes
    17 16:10 SYS Klaas (Belgique) - BARBIER Rudy (France) BRIDGESTONE ANCHOR TEAM - D.S. LEPROUX Denis
    16 16:12 JASON VAN RENSBURG Reinard (Af. du Sud) - VENTER Jaco (Af. du Sud) MTN QHUBEKA – D.S. ZEMKE Jens
    15 16:14 RACENAJS Kristofers (Lettonie) - EISLERS Sandis (Lettonie) ALPHA BALTIC-UNITYMARATON - D.S. ARTISS Jonan
    14 16:16 LEPLA Jeroen (Belgique) - VANDENBOGAERDE Jens (Belgique) BOFROST - STERIA – LINQ - D.S. MISSOTEN Andy
    13 16:18 KRASILNIKAU Andrei (Bielorussie) - FLAKSIS Andzs (Lettonie) CHIPOTLE-FIRSTSOLAR - D.S. MC RAE Chann
    12 16:20 KOCHETKOV Pavel (Russie) - KOSIAKOV Dmitri (Russie) TEAM ITERA-KATUSHA - D.S. HONCHAR Serhig
    11 16:22 VERMEULEN Franck (France) - GOUGEARD Alexis (France) VERANDA RIDEAU-U - D.S. LEVEAU Michael
    10 16:24 SKUJINS Toms (Lettonie) - SISKEVICIUS Evaldas (Lituanie) TEAM LA POMME MARSEILLAISE - D.S. LECARPENTIER Freddy
    09 16:26 PUTSEP Erki (Estonie) - SPILLERS Lauris ALPHA BALTIC-UNITYMARATON - D.S. ARTIS Jonass
    08 16:28 LE LAY David (France) - POUX Paul (France) SAUR – SOJASUN - D.S. PAUCHARD Gilles
    07 16:30 ANDERSSON Lars (Suède) - PERSSON Lucas (Suède) TEAM CONCORDIA FORSIKKING - D.S. NICOLAISEN Kristiann
    06 16:32 VOROBYEV Arton (Russie) - CHERNETCKII Sergei (Russie) TEAM ITERA – KATUSHA - D.S. MOROZOV Nikolay
    05 16:34 GAUDIN Damien (France) - TURGOT Sébastien (France) EUROPCAR - D.S. ARNOULD Dominique
    04 16:36 WESTRA Lieuwe (Pays-Bas) – KEISER Martijn (Pays-Bas) VACANSOLEIL - DCM – D.S. VAN DER SCHUEREN Hilaire
    03 16:38 DOWSETT Alex (Grande Bretagne) - ROWE Luke (Grande-Bretagne) SKY PROCYCLING – D.S. PORTAL Nicolas
    02 16:40 DURBRIDGE Luke (Australie) - TUFT Svein (Canada) ORICA GREENEDGE - D.S MARIE Lionel
    01 16:42 PLIUSCHIN Alexandr (Moldavie) - JUNGELS Bob (Luxembourg); LEOPARD - TREK - D.S BAFFI Adriano

    More information ...

    > Go to the official website for the 2012 Duo Normand

    Do you like this race? Tell your friends on Facebook by clicking the button below!

    Duo Normand on Facebook and Twitter

    This race doesn't have a Facebook page | This race doesn't have a Twitter account


    Do you like this race? Tell your friends on Facebook by clicking the button below!

Comments

No comments yet, be the first to comment this race!!

Post your comment

Your name
*
Your e-mail address
*
[this will never be published and is only used to allow me to contact you if necessary and potentially to receive notifications of new comments]
Be informed about new comments
Check this box if you want to receive an e-mail when new comments are posted to this race (please make sure your e-mail address above is correct to make sure you'll receive those notifications!)
The address of your website

Your comment


Attention!! In order to fight spam you need to answer the simple question below. The answer needs to be given as a number between 2 and 100. If your answer is not correct the other input in this form will be ignored.

What is the result of eight plus seven ?